تهیه سرور

_

تهیه سرور

به چه سروری نیاز داریم؟

با توجه به طیف گسترده سرورها ازنظر برند ، قدرت پردازش ، حجم ذخیره سازی اطلاعات و توانایی کار در شبکه و پارامترهای دیگر، شناسایی دقیق نیازهای مجموعه ای که قرار است سرور برای آن تهیه و نصب شود اولین قدم می باشد. تعداد رایانه‌های متصل به شبکه و تعداد کاربران استفاده‌کننده از سرویس‌های شبکه ، تعداد نرم‌افزارهای تحت شبکه مانند نرم‌افزارهای مالی یا اتوماسیون اداری ، نوع سرویس‌های نرم‌افزاری و دستگاه‌های تحت شبکه‌ مانند پرینترها و اسکنرهای که قصد دارید در شبکه به اشتراک‌بگذارید ، دستگاه های حضور و غیاب و همچنین میزان رشد مجموعه برای سالهای آتی از جمله پارامترهای مهم برای خرید سرور می باشد.

چه برندی تهیه کنیم؟

کیفیت قطعات استفاده شده در سرورها و خرید از منابع مطمئن باید مدنظر قرار گیرد. متاسفانه به دلیل عدم نظارت کافی در واردات این محصولات ، قطعات غیر اصلی یا به اصطلاح OEM در بازار فراوان می باشد. با توجه به اینکه سرورها از دسته تجهیزات زیرساختی و استراتژیک محسوب می‌شوند، بهتر است در انتخاب برند آن دقت ویژه‌ای به خرج داد ،  در بازار ایران سرورهای بدون برند یا با برندهای ناشناخته و درجه چندم جهانی با قیمت‌های بسیار مناسب وجود دارند که متأسفانه طول عمر آن‌ها بسیار کوتاه است و کیفیت خوبی ندارند. سرور انتخابی را باید از بین برندهای مطرح و معتبر جهانی انتخاب کرد. طبق گزارش فصل چهارم سال ۲۰۱۵ ، از وب سایت IDC در خصوص پنج برند اول تولیدکننده سرور در جهان، به ترتیب می‌توان از برند های HP ، DELL ، IBM ، LENOVO ، CISCO نام برد.

قابلیت ارتقای سخت‌ افزاری

فراموش نکنید که سرور انتخابی شما باید حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد قابلیت ارتقا را در مقایسه با مشخصات فعلی آن دارا باشد. ممکن است به هر دلیلی پس از گذشت مدتی استفاده ، نیاز به ارتقا و اضافه کردن پردازنده ، حافظه یا هارد دیسک داشته باشید. پس سرور انتخابی شما باید فضای مناسب برای اضافه کردن قطعات و ارتقای سخت‌افزاری را داشته باشد.